opinions, analysis and interviews

telegraf - (al)


interviste e fate velaj dhene albert zholi-t per gazeten telegraf, tirane 12.02.2008


energjik, i vėmendshėm, praktik, i etur pėr dije, kėto ishin impresionet e mia pas takimit me piktorin e njohur fate velaj. dhe pse larg atdheut, ai nė ēdo moment ėshtė pranė tij, duke folur me nostalgji pėr vitet e fėmijėrisė, sidomos pėr vlorėn e kaltėr, qė ai nuk  rresht ta cilėsojė si njė nga qytetet mė tė bukura nė botė. i lidhur me familjen, tip i shoqėrueshėm, ai njėkohėsisht gjen kohė tė lexojė, por, duke mos lėnė asnjė moment penelin t'i ikė nga dora, atė penel, qė i dha famėn nė austri dhe mė vonė nė gjithė europėn, duke e bėrė kėshtu njė ndėr piktorėt shqiptarė mė nė zė nė kontinentin plak.


si ka filluar jeta juaj jashtė atdheut?
unė dua tė them njė thėnie tė mathias claudius, i cili thotė: "kush bėn njė rrugėtim ka edhe ēfarė tė tregojė". kėshtu qė edhe rrugėtimi im ka qenė shumė i gjatė. ka shumė mėnyra pėr tė rrugėtuar. ke udhėtim ne vetvete qė ėshtė mė i bukuri. kur ti je mbyllur nė vetveten tėnde dhe udhėton nė njė rrugė zgjedh atė qė ka mė shumė  perspektivė. unė zgjodha atė me veprat e artit. unė jam duke punuar tashti me pikturė, profesioni im qė mė lumturon. gjatė kohės qė jam  nė vjenė, madje, miqtė dhe nusja gjithmonė mė thoshin sepse unė humbisja nė vetvete dhe kur mė pyesnin unė ju thoja: "po pikturoj". dhe realizimi i disa veprave tė artit si fillim  ishte si rrjedhojė e qetėsisė nė momentet kur rrija nė dhomėn e gjumit "e kuqja ne dhomen e gjumit" nė kryeqytetin e ēuditshėm.

pse stacioni juaj i parė dhe kryesor ka qenė vjena?
tė jetosh nė vjenė e para e punės ėshtė privilegj. dhe vetė austriakėt kanė njė shprehje shumė tė bukur qė ėshtė njė deklaratė dashurie qė i ėshtė drejtuar qytetit tė tyre, pra vjenės.  "nė win, win edhe vdekja merr njė kuptim" (e lashė vetė win, wien dhe jo vjenė, sepse kėshtu merr edhe rimė nė pėrkthimin tim nė shqip). tė jetosh pra nė vjenė ėshtė privilegj dhe duke qenė edhe artist pastaj ėshtė edhe mė mrekulli. dihet kush ėshtė vjena, ēfarė i ka dhėnė artit dhe kulturės botėrore (flasim nė 1600-1700-1800). kompozitorėt, poetėt, piktorėt kanė qenė tė subvencionuar nga vetė perandori, flasim pėr gjigandėt e austrisė siē janė: mozart, strauss etj... kėtij tė fundit, perandori i tha qė do tė kompozosh pėr mua nė oborrin tim dhe e ke 4 mijė golden rrogėn, pra mė i paguari. pra vjena ta krijon mundėsinė e kėnaqėsisė sė tė realizuarit, tė tė krijuarit tė veprave tė artit.

mos do tė thotė kjo se qė vitin e parė nė vjenė e keni ndjerė veten shumė mirė?
jo!viti i parė nė perėndim asnjėherė nuk shkon i qetė. por nuk duhet tė bėsh plane se ēfarė do tė bėsh pas dhjetė vjetėve, sepse nėse flasim pėr  shembull pėr papėn e sotshėm tregon qė, kur ka qenė i vogėl ka parė kardinalin e parė dhe ka thėnė qė do tė bėhem si puna e kėtij dhe u bė papė. ose kryeministri i sotshėm i austrisė, flitet qė kur ka qenė nė klasėn e parė fillore ka thėnė qė unė do tė bėhem kryeministėr dhe u bė kryeministėr. kėshtu qė, kur unė kur vajta ditėn e parė nė austri dhe thashė qė unė do tė bėhem velaj qė jam sot, s'ma ha mendja ta kem thėnė sepse nuk e kam menduar qė do tė bėhem ky.

cili ėshtė momenti qė ju kujtoni mė shumė nė momentin qė ju mbėrritėt nė vjenė?
do t'i pėrgjigjem me njė shprehje tė lasgush poradecit ku thotė: "pastėrti, bukuri, austri"! pra me tre fjalė lasgushi i ka pėrmbledhur tė tėra. s'kam ē'them mė shumė seē ka thėnė ai, sepse ajo qė tė binte nė sy nė kėtė vend ishte bukuria, rregulli, pastėrtia. pastaj nėse ti i ke vėnė synim vetes qė tė realizosh diēka dhe qė tė mos jesh ai qė ke qenė, por tė jesh nė njė stad tjetėr tė lartė, gjermanėt kanė njė shprehje: "ku ėshtė dėshira ėshtė edhe rruga". kėshtu qė po tė kesh dėshirėn pėr ta arritur diēka, e gjen dhe rrugėn pėr ta arritur edhe atė.

dhe cila ėshtė rruga qė gjetėt ju?
rruga qė gjeta unė ishte rruga e artit, rruga e kulturės, rruga e identifikimit e vlerave mė tė mira tė asaj pjese tė shoqėrisė nga erdha, tė asaj pjese tė civilizimit tė asaj kohe nga erdha dhe nga familja nga unė rrodha. unė vij nga njė familje intelektuale vlonjate. nėnėn e kam nga pėrmeti, edhe ata intelektualė, kėshtu qė kėrkova rrėnjėt dhe vazhdova rrugėn.

a ndjetė nė fillim si shqiptar ndonjė shenjė rracizmi nė austri?
kufijtė dhe barrierat fillojnė jo tek ai qė ke pėrballė, por nė vetveten tėnde. nėse ti kėrkon tė  mėsosh pėr vendin qė je, ku jeton, nėse ti kėrkon qė tė identifikohesh dhe tė ballafaqohesh me realitetin nė tė cilėn   ndodhesh, me tė njėjtėn mėnyrė si ėshtė gjendja, (si e shikon dhe si e koncepton), kėtu besoj se tjetri fillon tė tė krijojė ty paragjykime. nėse ti e di me kė ke tė bėsh pėrballė, nėse ti e di kush je, ēfarė je nė gjendje tė thuash dhe tė mendosh, nuk ka problem pėr mendimin tim. unė nuk i kam patur kėto paragjykime pėr vetveten apo komplekse. barrierat nuk i kam ndėrtuar kurrė nė kokė, pėrndryshe nuk do tė arrija kurrė kėtu ku jam, sepse do tė kisha frikėn gjithmonė qė ai ose ajo po mė paragjykon.

prezantimi juaj i parė nė austri me artin tuaj?
qė unė nuk ika si njė artist i mirėfilltė, kjo ėshtė e vėrtetė dhe realitet. unė kam ikur thjesht si njė amator, sepse nuk kam studiuar pėr art. atje ishte thjesht njė dėshirė, sepse edhe kur kam qenė i vogėl me shokėt e mi duke u mrekulluar nga bukuritė e detit, kam punuar nė akuarel, fare spontanisht. kur vajta pėr herė tė parė nė austri atje ishte thjesht njė dėshirė e imja pėr tė bėrė piktura, pasi kisha marrė me vete edhe dy-tri kuti me bojėra dhe kėshtu fillova. miqtė e mi panė intensitetin e ngjyrave dhe ēuditeshin me krrabėt e thara me atė fuqinė e bojėrave qė lėshoja unė, sepse duke jetuar pranė detit ke thithur nė mėnyrė tė pavetėdijshme "blu-nė". ekspozitėn e parė fare tė vogėl e kam hapur nė ambjentet e njė banke nė austri (dhe ėshtė diēka normale qė tė hapėsh njė ekspozitė brenda njė banke), ndėrsa po ta hapėsh brenda njė banke nė shqipėri tė shohin shtrembėr. atje ėshtė diēka normale dhe unė pata njė jehonė tė madhe. pastaj hapa ekspozitėn e dytė, por me njė fjalim tė artė, nga  kryetari i bashkisė, ku ishte dhe prefekti etj. shkruajtėn nėpėr gazeta, revista dhe erdhėn gati 200 veta nė hapje. ishte njė sukses shumė i madh dhe aty unė mora ngacmimin e parė. pastaj ekspozitat kanė qenė tė njėpasnjėshme duke filluar me europėn me njė ekspozitė tjetėr nė qendėr tė vjenės, nė gjermani, nė angli dy herė, nė itali disa herė, nė belgjikė angli, rumani, egjypt, maqedoni, shqiperi, kosove, dhe shumė tė tjera qė nuk po mė kujtohen pėr momentin.

si i mbani lidhjet me atdheun?
nė vlorė jeton motra ime, nėna ime dhe kjo ėshtė lėvizja ime mes vjenės dhe shqipėrisė.

cilat janė hobet e tua?
hobi im ėshtė tė dėgjoj shumė muzike dhe tė lexoj gjithashtu. pastaj njė hob tjetėr ėshtė edhe tė takoj shoqėrinė time, artistė internacionalė kur jam nė vjenė dhe kur jam nė shqipėri artistėt shqiptarė. pastaj  lexoj shumė libra qė miqtė e mi mė bėjnė dhurata, siē ishte p.sh libri yt, i fidel kastros. disa nga kėto libra i lė nė vjenė dhe disa tė tjerė nė makinė dhe them nė makinė sepse kur rri nėpėr hotele gjatė udhėtimeve rri dhe i lexoj.

piktori juaj mė i preferuar nė botė?
janė tė shumtė nė fakt piktorėt qė unė preferoj. gjermanėt bashkohorė p.sh si gerhard richter apo imendorf, mikun tim tė madh hermann nitsch, tė cilin e paraqita edhe nė tiranė, adolf frohner apo robert kabas. unė kam njė miqėsi tė madhe me artistė internacionalė. ndėrsa pėr artistėt shqiptarė ėshtė e vėshtirė tė thuhet, sepse ka shumė emra tė tillė mjaft tė talentuar.

mendoni qė njė ditė do tė ktheheni nė shqipėri?
kjo puna ime ėshtė gjithmonė nė lėvizje...tani jam i ftuar nė pogradec. kam konceptuar njė pjesė tė bulevardit tė njė rrugice tė qytetit tė pogradecit me vizionet e mia me vizionet e europės dhe e kam quajtur "europa bulevard" 100 hapa drejt europės, njė dėshirė kjo e kryetarit tė bashkisė sė pogradecit, artan shkėmbit, i cili erdhi me idenė qė t'i japė njė imazh tjetėr qytetit, pra diēka ndryshe nga rrugicat tipike shqiptare me kalldrėm etj.. unė konceptova 250 m rrugė me vizionet europiane.

pas vlorės jeni shumė i lidhur edhe me pogradecin, mos vallė ėshtė vetėm ngjyra blu qė ju lidh me kėtė qytet?
unė kam njė mik tė madh qė ėshtė nė pogradec, por qė tashmė ėshtė nė bukuresht luan topēiu, i cili ka analizuar tė gjitha veprat e artit. nėpėrmjet topēiut kam njohur njė tjetėr mik qė ėshtė ardian fezollari fotograf. topēiun e kam paraqitur me njė libėr, ndėrsa fezollahun e kam paraqitur dy-tre herė. kjo ėshtė njė ndėr arsyet qė e dua pogradecin, sepse ne mblidhemi nė hotel apo ku flemė dhe kalojmė momente tė bukura aty.

ē'ėshtė dashuria pėr ju?
dashuria ėshtė "piktura" mė e bukur e jetės.

mendimi juaj pėr familjen?
familja ėshtė shenjtėria e shenjtėrisė. eshtė harmonia mė perfekte e frymės sė  zotit dhe dorės sė natyrės nė interes tė vazhdimėsisė sė jetės.