opinions, analysis and interviews

luan topciu-analist und diplomat - (al)

  • luani

Bucharest, 29 Mai 2009

Njė udhė pėr nė Europė-Europa e filozofėve dhe artistėve

Pėrpos perandorive, pėrpjekjeve ushtarake pėr tė bashkuar Europėn, me dhunė e forcė, qoftė Perandoria Romake, Napoloni, Gjermania Naziste, etj, kanė ekzistuar filozofė, mendimtarė ėndėrrimtarė dhe artistė vizionarė, qė kanė projektuar njė Europė tė bashkuar vėrtet, por nė ndryshim nga perandorėt, e kanė bėrė dhe e kanė kėrkuar kėtė gjė nė paqe.

Europa ėshtė projektuar gjithherė nė dy pėrfytyrime tė mėdha, nga njėra anė nga ana e politikanėve vizionarė qė tejkalojnė kufijtė nacionalė dhe nga ana tjetėr nga ana e artistėve dhe filozofėve, qė kapėrcejnė kufijtė e kulturės dhe traditės nacionale. Nė qoftė se pėr politikanėt qė projektuan Europėn e sotme flitet gjithmonė, me mirėnjohje, pėr artistėt dhe filozofėt qė e kanė parė Europėn si shtėpinė e pėrbashkėt flitet mė pak. Por akėcili nga ne e di shprehjen e mirėnjohur tė Jean Monnet se “...nėse do t’i jepej mundėsia - atij tė ndėrtonte edhe njėherė BE-nė, do ta niste atė nga kultura”

Zanafilla e ėndrrės europiane fillon qysh nė krye tė erės, kėsisoj Platoni, ishte mendimtari i parė qė mbronte idenė e paqes pėrmes njė organizimi tė konfederatave tė qytet-shteteve greke.  Poeti i madh italian Dante Aligherii, nė „De monarhia”, punimi i vitit 1303, sugjeronte njė zgjidhje tė tipit federalist pėr Europėn, njė paqe universale pėrmes varėsisė sė monarkive nga njė udhėheqės suprem, njė autoritet legjitim dhe unik.

Voltaire e konceptonte unitetin e kontinentit si tė realizueshėm nėpėrmjet Frederic tė II-tė, mbretit tė Prusisė. J. J. Rousseau shikonte njė „republikė europiane” vetėm nė qoftė se mbretėrit do tė braktisin natyrėn e tyre „lakmitare dhe luftėnxitėse” ndėrsa popujt do tė emancipohen dhe si pasojė do tė bėhen mė tė menēur.

Nė shekullin e XIX, njė ekzaltim i idesė europiane do tė niste me Madam de Staäel kur do tė shkruante: „Qysh tash e tutje, lipset tė jetė i nevojshėm dhe tė kemi njė shpirt europian”. Shekulli  XIX njihet si shekulli i propozimeve federaliste. Nė Kongresin pacifist tė Paris tė 1849, Victor Hugo do tė shprehej: „Do tė vijė dita kur armėt do tė bien nga duart dhe bombat dhe topat do tė zėvendėsohen me tė drejtėn e votės universale tė popujve .... . .do tė vijė koha kur do tė shohim dy grupe tė mėdha: Shtetet e Bashkuara tė Europės dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės duke dhėnė duart miqėsisht pėrtej oqeanit...”.

Dhe shumė artistė tė tjerė filozofė e kanė parė Europėn si shtėpinė e tyre tė pėrbashkėt, si pjesė identitare dhe si njė krijim tė pėrbashkėt tė evropianėve qė duan tė jetojnė nė paqe.

Mendimtarėt ėndėrrimtarė shqiptarė, duke jetuar nė Shqipėri apo jashtė saj, kanė qenė dhe kanė ushqyer me vetėdijen europiane bashkėkombėsit e tyre. Europa ka mbetur njė destinacion i kahershėm dhe njė gjakim pėr shqiptarėt, le tė kujtojmė: Naim Frashėri-n, Faik Konica-n, Ismail Kadare-nė etj.