opinions, analysis and interviews

gazeta e vlores -"imperial city" - (al)

  • vlora boulevard
  • velaj, lohan
  • vlora boulevard2
  • fate


06.03.2010  

Me mire te shkrash per Faten... 

Editorial Nga Ergys Alushi    

Nė Vlorė erdhi ambasadori i Gjermanisė nė Shqipėri, Bernd Borchardt.

Pak ditė mė parė nė Vlorė ishte edhe kryetari i delegacionit tė KE nė Shqipėri, Lohan.

Nė ditėt nė vazhdim pritet tė vijnė edhe ambasadori i Spanjės nė Tiranė, Manuel Montobbio, por edhe ambasadoria e Britanisė sė Madhe dhe tė tjerė personalitete tė Evropės, nė Shqipėri e nga Europa.   Dhe tw mendosh qė janė autoritete qė nuk lėvizin aq kollaj jashtė Tiranės, kryeqytetit tė vendit.  

Janė njerėz dhe institucione, qė luajnė njė rol jo pak tė rėndėsishėm, nė jetėn politike, ekonomike dhe sociale tė vendit, kujtojmė kėtu edhe kontributin e tyre tė fundit, nė zgjidhjen e krizės politike qė ka pėrfshirė Shqipėrinė. Dhe tė gjithė kėta njerėz, i sjell nė Vlorė, Fate Velaj.   Atė qė nuk po e bėn politika pėr Vlorėn, duket se po bėn njė vlonjat pėr Vlorėn, Fate Velaj.

Ardhja e kaq shumė personaliteteve evropiane nė Vlorė ka pėr qėllim vendosjen e Vlorės nė qender tė axhendave internacionale mbi politikat rajonale dhe nė veēanti ato tė juglindjes sė Europės e tė Mesdheut. 

Fate Velaj, nėpėrmjet projeketeve tė tij, synon t’i rrisė Vlorės prezencėn e saj nė arenėn ndėrkombėtare, njohjen e vlerave tė saj historike, kulturore e turistike duke u futur nė agendat internacionale tė ēdo fushe. Qėllimi i Forumit tė Fates ėshtė qė Vlorėn, dhe tė ardhmen e saj europiane t’a evidentoje, t’a bejė atė mė tė prekshme pėr qytetarėt e saj duke e  vendosur atė nė “tavolinat” e debateve mbi tė ardhmen e Shqipėrisė. Dhe kjo nuk ėshtė pak.   Kėtė nuk e ka bėrė askush deri tani pėr Vloren.

Kėta politikanėt lokal tė Vlorės apo dhe ata nė qendėr, janė tė aftė vetėm pėr tė sjellė liderat e tyre nga Tirana nė Vlorė, me qėllimin e vetėm, organizimin e mitingjeve, leximin e premtimeve tė gatshme, mbledhjen e votave dhe mė pas...gjithēka e ka emrin „Ruzhdie“.  Ky ėshtė ndryshimi midis Fates dhe atyre tė tjerėve, qė nė fund tė fundit e kanė pėr detyrė, tė kontribuojnė pėr zhvillimin dhe emrin e mirė tė Vlorės. Por megjithė kėto punė tė mira qė po bėn Fatja pėr Vlorėn, politika lokale dhe institucionet e Vlorės, vazhdojnė ta shohin me xhelozi atė qė po bėn ai.

Nė vend qė tė bashkoheshin rreth Forumit tė Fates, pėr ti shėrbyer sa mė shumė Vlorės, qoftė edhe me ardhjen e kėtyre personaliteve kaq tė larta, vazhdojnė tė merren me xhelozira provinciale, me inate pėrkatėsish partiake, duke treguar sesa inferior janė nė kushtet e integrimit bashkė me shqipėrinė edhe tė Vlorės.     

Janė aq pa vizion dhe ndihen aq provincial, saqė ndoshta edhe kėtė shkrim mbi Faten dhe Forumin e tij, do ta komentojnė si njė shkrim „tė porositur“ nga vet Fatja.

Nė fund tė fundit, mė mirė tė shkruash pėr Faten, sesa tė shkruash pėr politikėn dhe veprimet e tyre pa vizion, pa integritet, pa rregulla loje.