catalogues, brochures and greetings word

brochure - "al-eu-al", national museum tirana and university of vlora - ©

  • al-eu-al

 

12.mai 2007. brochure of activities in 70 pages, 21x29 cm in colour, published in vienna with texts in german and albanian by alfred moisiu, fate velaj, hannes swoboda, ilir meta and lorenzo tomassoni. for more information about the exhibition please see " views of activities "

 

alfred moisiu - presidenti i republikės
nga fjala e mbajtur ne hapjen e expos "ndjenja shqipetare & frymezime europiane me vepra arti nga fate velaj dhe hannes swoboda

“…jam plotėsisht dakord me tė gjitha ato qė tha fatmiri - njė djalė shqipėtar qė dallgėt e fatit e cuan nė vende tė largėta por qė diti tė bėjė nėj emėr tė mirė e tė respektuar-…pra nė hyjmė nė europė pėr tė marrė kulturė por njėkohėsisht kemi edhe cfarė cojme. lashtėsia e popullit shqiptar, virtytet e popullit tonė, arti ynė i vjetėr, janė vertetė njė pasurim qė mund ti bejmė europės...”


fate velaj - ideator dhe organizator i platformes "al-eu-al"
nga fjala e mbajtur nė hapjen e simpoziumit "europa-sa larg sė afėrmes" nė universitetin e vlorės

i nderuari z. rektor, i zoti i shtėpisė,
i inderuari z. meta
lieber hannes,
egreggio console generale d’italia sig.tomassoni,
tė nderuara zonja e zotėrinj,
tė dashur studentė.

dje, nė ambientet e muzeut historik kombėtar nė tiranė ne startuam platformėn „al-eu-al“. kjo platformė startoi me anėn e njė ekspozite jo vetėm interesante pėr nga veprat nė pikturė e fotografi tė paraqitura nga unė dhe miku im i vjetėr hannes swoboda por edhe nga titulli i saj: “ndjenja shqiptare-frymėzime europiane”. ndjenja e frymėzime tė alternuara tė dy personave tė lindur nė vende tė ndryshme, me histori e kultura te ndryshme tė tė njėjtit kontinent por qė tė pėrbashkėt kanė idenė dhe vizionet e vetė kontinentit: atė tė njė europe si shtepia jone e pėrbashkėt.
nuk ka vlerėsim mė tė madh pėr njė aktivitet kur hapjen e saj e bėnė vetė i pari i shtetit, presidenti i republikes z.alfred moisiu qė jo vetėm n’a nderoi me ardhjen e tij por pėrdori edhe fjalė tė pėrzgjedhura nė fjalėn e tij duke n’a dhėnė ogurin e mirėsisė pėr idenė dhe dėshirėn tonė, atė qė t’a shohim shqipėrinė sa mė shpejt nė “europė”.

tė nderuar miq,
idea e themelimit tė njė platforme si “eu 4 you”(al-eu-al) mua mė ka lindur qysh kur nga “politikanėt” shihja e lexoja diskutime qė  hyrjen nė be tė shqipėrisė e shtynin nė vitet dhe dhjetėvjecarėt e ardhshėm. keshtu, erdha nė idenė e formimit tė njė platforme e cila nė principiet e saj tė ketė idenė bazė tė europės moderne, atė tė vlerave universale tė njerezimit, atė tė transferimit tė lirė tė vlerave, kulturave dhe ideve. njė platformė qė ka pėr qėllim qė virtytet dhe vlerat dhe arritjet mė tė mira shqiptare t’i rizbulojė dhe t’ja paraqesė ato denjėsisht opinionit europian. eshtė kėnaqėsi e madhe pėr mua kur shoh se nė qytetin tim ka kaq shumė interes pėr tė marrė pjesė nė debatet mbi tė ardhmen europiane tė shqipėrisė.
gjithashtu ėshtė kėnaqesi kur shoh se interes ka edhe nga qytete tė tjera dhe me kėtė rast dua tė falenderoi dhe i uroj mirėseardhjen kryetarit tė bashkisė sė pogradecit z. artan shkembi si dhe yllit tė fotopejsazhit shqipėtar, ardian fezollari.

platformėn "al-eu-al" e shikoj si njė mundėsi tė mirė pėr tė paraqitur obligimet, shpresat dhe njėkohėsisht rėndėsinė qė ka sot shqiperia. nė tė njėjtėn kohė ajo ofron informacion  mbi pėrparimet politike, ekonomike e kulturore nė shqiperinė e sotme dhe jep mundėsinė pėr thellimin dhe pasurimin e marrėdhėnieve ndėrmjet saj dhe europės sė bashkuar. ajo do tė tregojė se antarėsimi i shqiperise nė be nuk ėshtė vetėm  njė shans pėr tė,  por duhet parė dhe si njė pasurim pėr vetė bashkimin europian.
por, europa nuk duhet ta shikojė shqipėrinė si njė nxėnės pėr detyrat qė duhet tė kryejė, por ta vlerėsojė edhe pėr pasuritė kulturore dhe vlerat origjinale qė mbart ky popull.
nėse do tė pyetesha se pėr cfarė ka mė shumė nevojė politika shqiptare sot pergjigja ime do tė jetė vetėm me njė fjalė: vizioni.
kam frikėn se nė shumė raste dhe situata vendi lėviz amok. nėse do t’u referohemi zhvillimeve europiane dhe ne se marrim nėn lupė disa kryeqytete apo shtete te be shohim se nė momente te caktuara ato kane startuar edhe iniciativa te caktuara. kėshtu nė fund te mijėvjeēarit dhe fillimin e njė te riu si viti 2000 shohim iniciativa tė tilla si ajo e ndėrmarrė nga kryetari i bashkisė sė vjenės michael häupl me "vizionet vjeneze 2010" ku ai mblodhi rreth vetes tė gjithė ata qė donin tė jepnin idetė dhe mendimet e tyre se si do tė ishte vjena mbas 10 vjetėsh.

po kėshtu kryetari i bashkisė sė londrės ken livingstone startoi iniciativen "london in europe" apo ish kancelari i gjermanise gerhard schröder me “agenda 2015” etj. pra, kur shtete e kryeqytete qė kanė bėrė historinė e kontinentit europian dhe qe janė tė stabilizuara dhe pėrparuara ndėrmarrin hapa e iniciativa mbi vizione pėr tė ardhmen ne, shqiptarėt nuk kemi njė ide tė qarte se ku jemi e ku duhet te vemi.
fillimi e kesaj inicitaive mbi vizionet dhe endrrat europiane shqiptare jo pa qellim unė mendova t’a fillojmė ketu, ne universitet perpara studentėve mbasi janė ata qė kanė ėndrrat dhe dėshirat mė tė mėdha tė hyjnė nė “europė”.
sjellja e personaliteteve nga be bėhet vetėm e vetėm me qėllim qė ata tė njohin dėshirat e “atyre” qė janė nė tė vėrtetė mė tė interesuar nga hyrja nė unionin europian. por, nė shumicėn e rasteve vijnė personalitete tė larta nga be dhe diskutojnė me qeveritarėt. mbasi i degjojnė ata largohen me mendimin se ishin nė “berisha land”, “rama land”, “meta land” etj dhe nuk njohin atė qė ėshtė e vėrteta dmth “albanian land” pra njerėzit e kėtij vendi, ėndrrat e deshirat e atyre qė janė drejtpėrdrejt tė prekur nga hyrja apo moshyrja nė be. kėshtu, njė  qellim tjetėr i iniciativės “al-eu-al” ėshtė qė tė ngushtojė “distancėn” e krijuar mes kėtyre tė ashtuquajtur vendimmarrės tė be dhe atyre qė janė te interesuar dhe prekur nga vendimi i tyre, pra popullsia shqiptare.

sot solla kėtu hannes swobodėn, njė mikun tim tė vjetėr me tė cilin njihem qysh nė fund tė viteve ’90. do te ishte ai qė nė vitin 2001 do tė organizonte nė parlamentin europain ne bruksel hapjen e expos time personale tė ciles i vendosa titullin “vlora, vjena dhe brukseli” pra: vlora, qyteti ku unė u linda, vjena qyteti ku unė u rilinda dhe brukseli kryeqyteti i europės sė bashkuar ku ne tė gjithė ėndėrrojmė tė hyjmė. ky ishte dhe qėllimi pėrse ne jemi mbledhur sot kėtu, tė dashur zonja dhe zotėrinj: tė diskutojmė pėr dėshirat dhe ėndrrat tona europiane dhe sė bashku tė pėrshpejtojmė hapat tona drejt europės.
sot ėshtė hannes nesėr tė ftuar do tė jenė tė tjerė personalitete nga politika, ekonomia e kultura europiane e sė bashku, kėshtu sic jemi por, jam i bindur se do jemi mė shumė do diskutojmė pėr rrugėn qė kemi bėrė dhe kemi akoma pėr tė bėrė. pra, i ftoj tė gjithė ata qė e ndjejnė vehten “europian nė bindje” t’i bashkohen kėsaj iniciative dhe le t’a bėjmė njė pjesė sė rrugės sė bashku…”


hannes swoboda - eurodeputet dhe nenkryetari i komisionit per europen juglindore ne eu parlament
shėnime nga qėndrimi nė tiranė e vlorė me rastin e startimit te platformes "al-eu-al. vlore, 13 maj 2007

mėngjesin e sė dielės sė sotme po e kaloj nė vlorė, nė jug tė shqipėrisė ndėrmjet tiranės dhe kufirit me greqinė. dėgjoj valėt e detit duke shijuar pamjen e mrekullueshme  nga dhoma ime e njė hoteli te thjeshtė por jashtėzakonisht idyll (hotel liro)

ekspozite e perbashket ne muzeun kombetar tirane
miku im fatmir velaj, njė artist austriak me origjinė shqiptare si dhe themelues i nismės kulturore forum weltoffen me ftoi nė shqipėri tė hapnim njė ekspozitė tė pėrbashkėt ku tė paraqiteshin edhe njė pjese e fotografive dhe pikturave te mia ne akrilik. normalisht nė tė tilla raste unė jam pak i rezervuar mbasi nuk e mbaj veten pėr artist por si njė person qe pikturėn dhe fotografinė e ka hobbyn e tij, pra njė pasion. sidoqoftė me pėlqeu dhe iu bashkėngjita idesė sė tij e te merrja pjesė nė ekspozitėn me titull „ndjenja shqiptare-frymėzime evropiane“ e cila do te hapej nė muzeun kombėtar (12 maj 2007) dhe qė njėkohėsisht  startonte platformėn e tij tė re „al-eu-al“ qe kishte qėllim dhe i shėrbente thellimit te marrėdhėnieve ndėrmjet shqipėrisė dhe eu.
fatmiri jo vetėm qe paraqiti veprat por edhe i pėrzgjodhi dhe i kuratoi ato nė mėnyrė tė shkėlqyer. pikturat tona ishin orientuar e paraqitur sipas temave. ishin paraqitur edhe fotografitė e mia nė bardhe e zi te cilat fokusonin problemet, konfliktet si dhe varfėrinė nė pjese tė ndryshme tė botės nė tė cilėn jetojmė. nė kontrast me punimet e mia fatmiri paraqiste  perspektivat e vjenės  dhe pasqyronin njė jetė tė kėndshme, tė qetė dhe pa stres ose mė mirė tė thuash potencialin e njė bote nė paqe. mua personalisht me emocionoi shume mėnyra e paraqitjes sė veprave tona nė ekspozitė.

presidenti i republikės hap ekspozitėn.
fatmir velaj dhe unė u gėzuam shumė qė presidenti i republikės z. alfred moisiu gjeti kohėn dhe erdhi te hapte ekspozitėn tonė. kur unė atij i thashė faleminderit pėr ardhjen dhe se e ndjeja veten shume tė vlerėsuar ai m’u pėrgjigj se pėr te njė gjė e tille ishte e vetėkuptueshme.
fjala e tij e hapjes ishte njė mirėnjohje pėr punėn time nė interes tė vendit dhe ai e dinte qė unė jam njė mik i shqipėrisė, gjė tė cilėn e vuri ne pah me pjesėmarrjen e tij dhe fjalėn e hapjes. ne hapjen e ekspozitės erdhėn edhe ish kryeministri ilir meta, si dhe zv/ministri i kulturės neritan alibali, neritan ceka, pellumb xhufi etj por edhe shumė miq e tė njohur tė fatmirit.
njeri prej tyre ishte pandi, djali i njė prej artisteve me tė njohur shqiptar, piktorit guri madhi i cili kish vdekur pak pėrpara se te shembej sistemi komunist. pandi me ftoi tė vizitoja studion e te atit qė ndodhej nė katin e sipėrm tė njė apartamenti gjė qė mė shume ishte njė dhome kujtimi pėr guri madhin.
nė periudhat e tij tė mėparshme ai kishte realizuar vepra monumentale ku paraqiteshin figura heroike te historisė sė hershme dhe asaj te re shqiptare. aty viheshin re dukshėm zhvillimet artistike dhe kalimi nga realizmi socialist nė artin e lirė qė guri madhit padyshim i kishin sjelle mė shumė kėnaqėsi se sa ato qė i kėrkoheshin tė realizonte.

histori e pikturuar e komunizmit
ajo qe me tėrhoqi mė shumė ishte njė pikturė qe paraqiste mosmarrėveshjet e partisė komuniste shqiptare me udhėheqėsit e partive te tjera nė vitin 1961.
ne njėrėn ane te tablosė qėndronte nė kėmbė enver hoxha mbidimensional duke mbajtur fjalim nė krah tė delegacionit kinez qė nė atė kohė ishte distancuar nga moska ndėrsa nė anėn tjetėr, pėrballe tij qėndronin krushovi, brezhnjevi, ulbricht si dhe drejtues tė lartė tė partive komuniste tė cilėt konfrontoheshin me tmerrin dhe goditeshin nga fjalėt breshėr e stuhi tė enver hoxhes.
kur kinezet u pajtuan me rusėt gjė qe solli edhe prishjen e enver hoxhės me kinezet guri madhit iu dha porosia tė retushonte delegacionin kinez nga tabloja. njė porosi e tille ju dha edhe kur hoxha u prish me bashkėpunėtoret e tij shqiptar por madhi nuk e zbatoi atė gjė qe solli edhe mosparaqitjen me nė publik te tablosė. guri madhit shpeshherė ju desh qė edhe pikturat ku paraqiteshin femra nudo ti retushonte ose ti paraqiste tė veshura. me te vėrtetė njė situatė groteske. aty nga fundi i jetės se tij ai vendosi te ēlirohej nga kėto rregulla te rrepta edhe pse e dinte qė ato vepra ai nuk mund ti paraqiste me  ne to vihej re  kėnaqėsia  qe ai ndiqte rrugėn e tij artistike.

demokraci brenda partise
te nesėrmen nė mėngjes me bėri njė vizitė (ne hotel sheraton) kryetari i partisė socialiste dhe kryetar i bashkisė sė tiranės, edi rama. ai kėrkoi te falur qė nuk kish ardhur ne hapjen e ekspozitės mbasi nuk e dinte qe unė do isha prezent nė tė.
mbas njė bisede te shkurtėr shkuam se bashku ne njė lokal zgjedhjesh tė partisė. atė tė shtunė nė tė gjithė shqipėrinė zhvilloheshin zgjedhjet nė tė cilėn delegatėt ose mė mirė kryetarėt e ēdo seksioni apo organizate do zgjidhnin kryetarin e pėrgjithshėm tė partisė. lokali nė tė cilėn hymė ishte mbushur plot nga gazetarė mbasi ishte i njohur fakti qe aty do votonte edi rama.
kjo mėnyrė zgjedhjesh ėshtė me tė vėrtetė njė rast i veēantė i demokracisė sė drejtpėrdrejtė por, une nuk jam i sigurte nėse kjo gjė do tė zhvillohet nė sensin e populizmit brenda partisė apo te thellimit te mėtejshėm tė demokracisė. nejse, unė kam respekt pėr kėtė vendim tė socialisteve mbasi sido qe te jete kėto zgjedhje padyshim do jenė njė mobilizim i madh brenda partisė.

s’bėhet me fjalė pėr vendin mė tė varfėr tė evropės.
aty nga mesdita sė bashku me fatmirin u nisėm pėr ne jug te shqipėrisė, nė qytetin e tij: vlora. vlora ndodhet pranė detit jon dhe ėshtė me te vėrtetė njė qytet i bukur me njė zhvillim madhėshtor tė dukshėm jo vetėm me syrin turistik. mund tė gjesh hotele tė vegjėl apo diēka mė shumė si dhe restorante pranė detit ndryshe nga tė gjitha ato qe paraqesin vendin si me te varfrin e evropės. edhe ne durrės qyteti nė mes tė rrugės ndėrmjet tiranes dhe vlorės te zė syri njė boom ndėrtimesh sado qė mua te gjitha kėto nuk mė krijuan pėrshtypjen njė ndėrtimi  sipas njė rregulli apo plani tė caktuar. sidoqoftė, shqipėria e sotme ėshtė shumė mė ndryshe nga ajo qė unė kam parė pėrpara apo ne kėto 10-15 vjet.
ne mbrėmje ne universitetin e vlorės fatmiri kishte organizuar njė simpozium me titull “europa-sa larg se afėrmes”. ne tė morėn pjese ish kryeministri ilir meta ne funksionin e kryetarit te komisionit pėr integrim nė parlament si dhe konsulli i pėrgjithshėm i italisė tommasoni, rektori i universitetit bilal shkurtaj, fatmir velaj si dhe njė gazetar i njohur, henri cili.
diskutuam se bashku (pėrpara njė auditori) mbi vėshtirėsitė dhe mundėsitė e shqipėrisė pėr te hyrė nė eu. ishte me tė vėrtetė njė dikutim i gjallė nė tė cilėn mori pjese edhe publiku i ftuar. ne qendėr te debatit qėndroi pyetja pse nuk ėshtė shqipėria anėtare e eu nė njė kohė qė edhe vende te tjera kane problem korrupsionin dhe megjithatė janė anėtare te saj.

anėtarėsimi ėshtė i mundur.
natyrisht qė pyetje te tilla nuk janė tė lehta pėr t’u pėrgjigjur. zhvillimet e fundit nė bullgari e rumani janė bėrė pėr ne shqetėsime te mėdha.
njėra pale sjell argumentin pse tė mos jete edhe shqipėria  anėtare e be ndėrsa pala tjetėr thotė se zhvillimi dhe reformat ecin shume ngadalė. sigurisht qė korrupsion nuk ka vetėm nė shqipėri, bullgari e rumani por edhe nė vendet e tjera qe janė prej kohesh anėtare te be. ėshtė vėrtetė e vėshtirė te gjesh njė drejtpeshim pėr tė pėrmbushur kėto kėrkesa dhe kushte dhe te mendosh t’u japėsh kėtyre vendeve njė shans pėr t’u zhvilluar brenda eu. edhe aq shpejt kjo gjė nuk ka pėr tė ndodhur. nga kėndvėshtrimi im teorikisht shqipėria mund tė behej anėtare e be-sė aty nga viti 2014 ose 2015. nėse kjo do te ndodhė ose do tė zgjasė edhe disa vjetėsh mė shumė nuk mund te thuhet ne kėtė moment mbasi kjo varet nga zhvillimi i shqipėrisė por dhe i vete be-sė.
por, politikes nė shqipėri i bėhet thirrje tė marrė tė gjitha masat pėr krijimin e kushteve tė integrimit tė vendit. unė mendoj pėr shembull nė sektorin e infrastrukturės ėshtė akoma pėr t’u bėrė. udhėtimi nga tirana nė vlore ishte i pranueshėm vetėm ne disa sekuenca ndėrsa nga ana tjetėr kur mbėrrita ne tirane u befasova nga aeroporti i ri e modern qe ishte ndėrtuar si dhe nga rruga qe lidhte ate me qytetin gjė qė mė parė nuk ishte e mundur.

njė vend i bukur
edhe ne vlorė u ekspozuan punimet tona nė pikturė e fotografi si pjesė pėrbėrėse e ekspozitės sė madhe qė kishim hapur nė tirane. ne pėrgjithėsi pėr mua ishte njė mundėsi pėr ta njohur me mirė kėtė vend larg monotonisė sė kryeqytetit duke biseduar me shume profesorė, kryetare bashkish  etj. pėrshtypjet e mia nga shqipėria u thelluan e u shumfishuan. ishte me shume sesa njė udhėtim i kėndshėm ne njė vend qe e kisha vizituar shume here mė parė dhe ku unė gjithmonė jam falenderuar pėr interesin dhe ndihmėn e dhėnė.


ilir meta - kryetar i komisionit parlamentar pėr integrim
mė lejoni tė falenderoj nė radhė tė parė, eurodeputetin svoboda dhe piktorin velaj pėr kėtė mundėsi tė shkėlqyer pėr tė kofirmuar edhe njė here se popujt, njerėzit, vlerat, kultura janė ato qė integrohen tė parėt, shumė mė parė se vetė shtetet
tė cileve ata u pėrkasin.
duke shtruar pyetjen se ēfarė ėshtė evropa, njė ėndėrr apo realitet, meta u shpreh se "17 vjet mė parė, evropa ishte njė ėndėrr, njė dėshirė e tė gjithėve, ndėrsa sot ėshtė njė mundėsi qė ne duhet tė pėrpiqemi pėr tė realizuar objektivat tona, dhe shumė shpejt nėse do tė realizojmė kėto objektiva qė kėrkon integrimi nė be, evropa do tė jetė shumė shpejt njė realitet edhe pėr shqiptarėt". mė pas meta tha se "evropa ka provuar se ajo nuk ėshtė bashkim shtetesh, por mbi te gjitha bashkim i lirise dhe solidaritetit. ne kete kuptim ne shqiptaret jemi plotesisht pjese e saj me konstitucionin tone shpirteror, vokacionin tone te spikatur evropian.
por si politikan, me lejoni te jap perspektiven time per te arritur ate qe dy miqtė tane eurodeputeti swoboda dhe piktori velaj na kane paraqitur ne menyre kaq sintetike ne veprat e tyre, integrimin nepermjet vlerave e kultures. perspektiva evropiane e shqiperise qendron e nė tre realitete, atij shqiptar, atij rajonal dhe vete atij evropian...


lorenzo tomassoni - konsulli i pėrgjithshėm i italisė nė shqipėri
"...disa vite mė parė nė vlorė e shqipėri flitej pėr kallashnikov ndersa sot, faleminderit djalit tė kėtij qyteti, fatmir velaj, i cili organozon kėtė simpozium duke sjellė njė eurodeputet dhe personalitete tė jetės politike, ekonomik e kulturore shqiptare, po flasim pėr europėn, vizionet e saj dhe rrugėn qė ka pėr tė bėrė shqipėria pėr tė arritur aty..." mė vonė ai foli edhe pėr miqėsinė e shkėlqyer qė ekziston mes popujve tanė dhe ndihmesėn e madhe qė ka dhėnė italia nė momente te ndryshme te zhvillimit tė historisė shqiptare.
pyetjes se nje studenti se pse shqiperia gjykohet vetem per korrupsionin dhe te metat e saj ne nje kohe qe edhe italia eshte nje vend ku korrupsioni ze nje vend te dukshem ne debatet internacionale ai ju pergjigje me: shqiperine nuk e detyron njeri te marre shembull italine. ajo do pa merret me te. por, i dashur student me duhet te theksoje se italia eshte partneri kryesor ekonomik i shqiperise dhe se ndihma e saj per vendin tuaj nuk ka munguar ndonjehere si ne kohet e kaluara ashtu edhe ne ato te sotmet…“