catalogues, brochures and greetings word

gazeta shqip- e kuqja ne dhomen e gjumit

 fate velaj: provokime artistike me “tė kuqen nė dhomėn e gjumit”

19.11.2010

interviste me ariola hekurani

"nė dhomėn ku gjendet e kuqja"

artisti vlonjat, fate velaj, vetėm pak ditė mė parė ka ēelur ekspozitėn vetjake qė vjen nėn njė titull provokues: “e kuqja nė dhomėn e gjumit”.
pėrmes 23 punimeve pėrcjell te publiku gjithė emocionet dhe ndjesitė qė provon individi gjatė qėndrimit intim nė dhomėn e gjumit. gjen aty dėshirėn, pasionin, seksin, xhelozinė, frikėn e mbi tė gjitha gjen aty dashurinė...
atij i pėlqen tė provokojė. qoftė fotografi, ese a pikturė. gjithnjė synon tė shfaqet pėr publikun me diēka ndryshe dhe me kėmbėngulje, ia arrin. ekspozita do tė qėndrojė e hapur nė ambientet e “tirana busines university” deri nė fund tė dhjetorit. mė pas gjatė muajit janar, do tė spostohet drejt austrisė.

z. velaj, ju vini nė tiranė me njė ekspozitė tė titulluar “e kuqja nė dhomėn e gjumit” pėrse kjo zgjedhje, pėrse e kuqja?

e kuqja nė dhomėn e gjumit nuk vjen rastėsisht. duke iu referuar edhe pjesėve tė tjera qė pėrmbushin spektrin tim kulturor artistik siē ėshtė fotografia, eseja, por edhe udhėtimet e mia tė pafundme nėpėr shtete e ndryshme tė europės sa u takon politikave tė ndryshme kulturore, nė raste tė veēanta dhe tė politikave tė mirėfillta tė japin njė pasqyrė komplete tė gjithė spektrit tim artistik. nė veēanti nėse do t’i referoheshim edhe ciklit tim tė mėparshėm "kujtime nga e ardhmja", nuk mungojnė veprat e artit qė titullohen sipas ngjyrave. tė tilla janė: “rapsodia e blusė sė jugut”, e “e zezė, blu dhe mendime”, „jeshilja ndermjet meje dhe teje“ apo edhe “vlora mon amour”, ku gjithė qytetin e kam paraqitur me ngjyra blu. kurse te ky cikėl tė gjitha punimet nuk kanė njė titull tė veēantė, por ato kanė vetėm kėtė titull qė i bashkon. themeli i tė gjithė ciklit ka qenė pikėrisht ngjyra e kuqe. njė ngjyrė tė cilėn secili prej nesh e ka pėrjetuar nė mėnyra tė ndryshme. kur flas pėr ngjyrėn e kuqe flas pėr ndjenjėn, pėr momente tė pėrjetuara nė dhomėn e gjumit, ngazėllimin, harenė dhe tė gjitha ato qė pėrmbajnė momente tė caktuara tė jetės njerėzore.

a gjen aty vetėm dashuri?

nė ēdolloj dashurie ekziston frika e xhelozia e tė gjitha kėto vijnė pėrmes punimeve tė mia. nėpėrmjet raportit tė ngjyrave tė paraqitura nėpėr telajos, shikuesit i jepet mundėsia tė hyjė nė tė gjitha ato mendime qė ekzistojnė te njė qenie njerėzore, pėrpara, brenda dhe pasi del nga dhoma e gjumit.

ju vini te publiku me kėtė cikėl tė pėrbėrė prej 23 punimesh. kur ka nisur puna pėr realizimin e tyre?

ngacmimet i kam marrė qysh nė vitin 2008 ku realizova edhe punimet e para tė kėtij cikli. mė pas pata njė pushim, pasi m’u desh tė merresha nė pogradec me projektin “europa bulevard” e njėkohėsisht edhe me aktivitete e tjera nėpėr europė. kthimi nė penel ndodhi para dy javėsh. nė radhimė tė vlorės, (ne hotel-restaurant laberia) u mbylla pėr njė javė dhe nisa tė shkarkoja tė gjitha grumbullimet e ndjenjave, gjithė pėrjetimet, emocionet dhe realizova nė kėtė mėnyrė edhe 14 punime tė formateve tė mėdha.

ju thatė se njė pjesė tė punimeve tė kėtij cikli e keni nisur qysh nė 2008. a i keni ekspozuar mė parė ato dhe si kanė qenė reagimet e publikut ndaj tyre?

katėr punime tė kėtij cikli i kam paraqitur edhe nė nju jork, para kėsaj ekspozite. pashė qė qysh nė paraqitjen e parė kishte mjaft interes. ndjeva se diē i ngacmonte ata edhe prej komenteve tė cilat ishin pozitive sa i takon koloritit, forcės shprehėse tė veprės dhe nėntekstit brenda tyre. megjithatė, nėse nuk do tė isha i bindur pėr atė qė dua tė paraqes pėr shikuesin dhe te reagimet qė do tė ketė ai, atėherė preferoj tė mos ekspozoj. dua tė them se edhe nė tiranė, mendoj se ekspozita pati impakt. publikut ju paraqit njė stil tjetėr i tė pikturuarit, atė qė kritika nė vende tė ndryshme e ka kanalizuar me ekspresionizmin abstrakt.

pėrse keni zgjedhur kėtė gjini?

artisti vetė ėshtė nė kėrkim. dhe detyra dhe qėllimi i artit ėshtė tė provokojė nė kufijtė e mendimit, tė shkatėrrojė konturet e imagjinatės. nė kėtė mėnyrė unė gjeta veten time, por edhe mėnyrėn ku forca ime artistike transmetohet edhe mė mirė. cikli im i parė “pikturoj nė thellėsi tė dritės”, gjatė tė cilit unė pata njė ballafaqim tė ngjeshur me poezinė gjermane ka qenė vetėm peizazhe. cikli i mėpasshėm ka ardhur kur unė arrita tė largohem nga kjo gjini, pasi mendoja se nuk mund tė jepja mė shumė aty. ciklet e tjera mė pas “kujtime nga e ardhmja”, “fshati i vogėl rrėzė malit tė madh” apo sė fundi “e kuqja nė dhomėn e gjumit”, tregojnė mė sė miri se edhe gjendja ime emocionale ėshtė mė e ngarkuar.

pėrmende se qėllimi i artit ėshtė tė provokojė kufijtė e mendimit. e ke bėrė kėtė edhe me “tė kuqen nė dhomėn e gjumit”?

po. pėrmes kėtij cikli provokoj tė gjithė ata njerėz qė e kanė provuar dhomėn e gjumit nė mėnyrat nga mė tė ndryshmet. gjatė realizimit tė kėtyre veprave nuk kam dashur kurrė tė hyjė nė detaje. bile kjo as qė mė ka interesuar ndonjėherė. gjithmonė kam dashur tė analizojė atmosferėn, dhe nė kėtė rast atė „brenda dhomės sė gjumit“.
nėpėrmjet raporteve tė ndryshme tė ngjyrave, tė strukturave artistike qė pėrdor nė telajot e mia, ndonjėherė edhe produkti i rastėsisė gjatė punės bėjnė qė shikuesi tė nisė tė imagjinojė momentet qė ai vetė ka kaluar nė dhomėn e gjumit. mėnyrėn se si ai e ka pėrjetuar kėtė tė kuqe nė periudha tė caktuara tė jetės. gjatė ekspozitės kam dėgjuar reagime nga mė tė ndryshmet se si ai, shikuesi gjente veten brenda telajove. dėgjoja ndonjėherė edhe provokime tė forta tė cilat mua mė ēudisnin, por qė i kuptoja fare mirė, pasi edhe unė vetė tė tilla momente kam pėrjetuar, me tė kuqen time nė dhomėn e gjumit.